Meme Operasyonları

Meme Estetiği Operasyonları Sonrası İz / Skar Kalır mı ?

Ne yazık ki evet…

Meme estetiği operasyonları da cerrahi birer işlemdir, cerrahi bir kesi ile yapılmaktadır. Ve her cerrahi işlemde olduğu gibi estetik operasyonlar sonrasında da vücutta iz kalacaktır.

Ancak biz estetik cerrahlar mümkün olduğunca bu izleri deri kıvrım ve katlantılarına gizlemeye çalışmaktayız. Ayrıca kullandığımız dikiş materyalleri de daha az reaksiyona neden olan ve daha ince malzemelerdir.

Şu bir gerçek ki meme estetiği operasyonları sonrasında daha az iz kalması için estetik cerrahın kullandığı ince dikiş malzemeleri ve özel tekniklerin yanı sıra kişinin yara ve iz iyileşmesini etkileyen en önemli faktörlerden biri de genetiktir. Genetik olarak, nadir de olsa bazı insanların vücudunda daha fazla iz kalmaktadır. Başta çok ince olan izler aylar içerisinde vücudun verdiği reaksiyon ile kabarabilmekte ve kalınlaşabilmektedir. Bu tür yara iyileşmelerine tıp dilinde hipertrofik skar / keloid denilmektedir. Genetik faktörlerin yanı sıra sigara kullanımı yara iyileşmesini oldukça negatif etkilemekte, yaraların geç kapanmasına ve izlerin belirgin iyileşmesine neden olabilmektedir. Ayrıca kişinin sahip olduğu diyabet, tiroid, romatizma gibi kronik hastalıklar da meme estetiği sonrası yaraların geç kapanmasına izlerin belirgin kalmasına neden olabilmektedir.

Her meme estetiği aynı değildir, her meme estetiği izi de aynı değildir. Örneğin memesinde sarkma olmayan, sadece hacim azlığı olan hastalarda yapılan silikon protez ile meme büyütme estetiğinin kesisi memenin alt kıvrımında 3-4 cm’lik bir iz bırakırken, meme gevşekliği ve deri gevşekliği olan hastalarda ise meme toparlama işlemi (meme dikleştirme) gerekir, toparlama gerektiren meme dikleştirme ve küçültme ameliyatlarında meme büyütme ameliyatına kıyasla daha fazla iz kalmaktadır. Bu izler meme başının çevresinde, meme başından meme alt kıvrıma inen dikey hatta ve meme alt kıvrımında olmaktadır.

Genel olarak, normal yara iyileşmesine sahip bir kadında meme estetiği sonrası izler yaklaşık 3-6 ay süre ile pembe-kırmızı renkte görünmekte, 6. aydan sonra izlerin rengi solmaya başlamakta ve 1-1.5 yıl içerisinde tamamen solarak sedef rengini almaktadır.

Ayrıca yara ve iz iyileşmesini olumlu yönde etkilemek için birçok medikal ürün de kullanılmaktadır. Meme estetiği geçiren her hastaya operasyon sonrasında daha az iz kalmasına yardımcı olması amacıyla iz kremleri, iz jelleri, silikon bantlar reçete edilmektedir. Bu medikal ürünlere ek olarak daha az iz kalmasına yardımcı olması için radyofrekans enerjisi ve lazer enerjisinin gücünden de faydalanılmaktadır.

Özetle meme estetiği operasyonları kalıcı izler bırakıyor olmasına rağmen dünyada en fazla yapılan estetik operasyonlardandır. Operasyon geçiren her kadın öncesinde örnek yara iyileşmeleri gösterilerek nasıl bir ize sahip olacağı hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilir. Bu izler sütyen ve bikini içinde kalması ve dekolte kıyafetlerde dahi görünmemesinden dolayı operasyon geçiren kadınlar tarafından kolayca tolere edilebilmektedir. Bunun nedeni memesinde ciddi sarkma ve deri gevşekliği olan ve/veya meme hacmini küçük bulan kadınların izsiz ama küçük ve/veya sarkık  bir meme yerine izli ama daha dolgun ve daha diri bir memeyi tercih etmeleridir.