Meme Büyütme

Meme büyütme operasyonu kadınların en sık başvurduğu estetik cerrahi girişimlerinden biridir. Meme büyütme amacıyla tercih edilebilecek birçok yöntem olmasına rağmen (yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu v.b.) memedeki hacim azlığı en sağlıklı ve kalıcı olarak sadece silikon protez ile arttırılabilir. Silikon protezler icat edildiklerinden bu yana 50 yılı aşkın bir sürede oldukça değişti ve gelişti, daha güvenilir ve doku ile daha uyumlu bir hale geldi. Komplikasyon oranları oldukça azaldı ve memnuniyet oranları oldukça arttı.

Meme büyütme operasyonu küçük bir kesi ile gerçekleştirilir, 4-5 cm’lik bu kesi genellikle meme alt kıvrımından yapılır. Bu operasyonda protezin yerleştirileceği plan memenin mevcut hacmine, derinin yapısı ve kalınlığına göre değişiklik gösterir. Protezin hangi plana yerleştirileceğine (kas altı veya kas üstü), protezin şekline (anatomik-yuvarlak) muayene sonrası memenizin yapısına göre karar verilecektir.

meme-büyütme

Meme Dikleştirme

Meme dikleştirme operasyonunda hedef, memeyi yeniden şekillendirmek, dolgun ve dik görünmesini sağlamaktır. Kilo verme, emzirme, yaşlanma, yerçekimi gibi birçok faktör memenin sarkmasına ve sönmesine neden olabilir. Bu operasyonda meme başı olması gereken yere taşınır ve cilt fazlası alınır, mevcut hacmin yetersiz kaldığı durumlarda silikon protez ile hacim desteği sağlanması gerekebilir. Operasyon sonrası meme başı çevresinde ve aşağı dik uzanan bir iz olacaktır. Memenin sarkma miktarına göre bu iz uzayabilir.

Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonunun estetik olduğu gibi fonksiyonel bir amacı da vardır. Fazla meme dokusu sırt ve boyun ağrıları, omuzların çökmesi ve sosyal hayatın kısıtlanması gibi birçok soruna neden olabilir. Meme küçültme operasyonu sonrası bu sıkıntıların önemli ölçüde azaldığı ve hastanın günlük yaşamında daha aktif olduğu görülmektedir. Eş zamanlı olarak yapılan dikleştirme ile azaltılan meme dokusu yeniden şekillendirilir ve meme başı olması gereken yere taşınır.

Karın Germe

Karın germe operasyonu karındaki sarkmış derinin ve fazla yağın alınması, karın kaslarının iç korse dikişleriyle sıkılaştırılması işlemidir. Sarkmanın çok az olduğu durumlarda sezaryen kesisinden biraz daha uzun bir kesi ile Mini Karın Germe yapılabilir. Sarkma ve yağlanmanın şiddetine göre operasyon Tam Karın Germe, Extended (arkaya uzatılmış) Karın Germe veya 360′ (çepeçevre) Karın Germe olarak planlanabilir.

Liposakşın

Liposakşın, ince kanüller aracılığıyla vücut kontürünü bozan yağların vakum gücüyle çekilmesidir. Sırt, diz içleri, bel, karın bölgesi gibi yağ yakımının zor olduğu bölgelerde dahi etkili sonuçlar alınmaktadır. Çok küçük deliklerden yapılan bu işlem doktorunuzun gerek görmesiyle Lazer/Vaser eşliğinde yapılabilir. Lazer ve Vaser Liposakşın hem Liposakşın işlemini daha konforlu bir hale getirmekte hem de eş zamanlı olarak cildin sıkılaştırılması için kullanılmaktadır.

Göz Kapağı / Göz Çevresi Estetiği

Gevşemiş göz kapakları bakışlarımızın daha yorgun ve üzgün görünmesine yol açabilir. Genetik faktörlere, yaşlanmaya, beslenme şekline bağlı olarak üst göz kapaklarında sarkma, alt göz kapaklarında torbalanma (yağ doku fıtıklaşması) ve kırışıklıklar meydana gelebilir. Tüm bu şikayetler Blefaroplasti (gözkapağı estetiği) operasyonu ile tedavi edilebilmekte, daha sağlıklı ve çekici bakışlara kavuşulabilmektedir.

Yüz Germe Operasyonu

Yüzümüz yıllar içerisinde yağ yastıkları, kemik ve bağ doku desteğini kaybeder. Sigara kullanımı, güneş, kilo verme gibi dış faktörler de bu süreci hızlandırır. Yüzdeki sarkma ve gevşeme miktarı fazla değil ise dolgu uygulamaları ya da ip ile askı uygulamaları genellikle yeterli olmakta ve tatmin edici sonuçlar alınabilmektedir. Yüz bölgesinde (yanak, boyun, gıdı) sarkma miktarı fazla ise yüz germe operasyonu gereklidir. Yüz germe operasyonunda kulak önü ve arkasına gizlenen bir kesi ile yüz ve boyundaki fazla cilt çıkarılıp cilt altı dokuları askılanmaktadır. Yüzdeki sarkmanın şiddetine göre Mini Yüz Germe (sadece kulak önü kesisi ile) yada Full yüz germe operasyonu planlaması yapılmaktadır. Full Yüz Germe Operasyonu ile boyun bölgesindeki gevşeklikler de azaltılmakta ve hem yanak hem de boyun bölgesi gergin ve sıkı bir görünüme kavuşabilmektedir.

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde meme hacminin artmasıdır. Genetik faktörler, hormonal dengesizlikler, beslenme bozuklukları ve kilo alma gibi birçok sebeple meme dokusu büyüyebilir. Meme dokusu büyümesine yağ doku artışı da eşlik edebilir, bu durum jinekomastinin daha da belirginleşmesine neden olur. Jinekomasti çok hafif şiddette ise sadece liposakşın (VASER Lipo.) yeterli olabilir ancak işlemin kalıcılığını arttırmak amacıyla genellikle ufak bir kesiden meme dokusunun da çıkarılması gerekmektedir.

Meme Rekonstrüksiyonu

Meme rekonstrüksiyonu (meme onarımı) operasyonuna mastektomi (meme kanseri sonrası memenin boşaltılması) operasyonu ile eş zamanlı olarak başlanabildiği gibi aylar ya da yıllar sonra karar verilip de başlanabilir. Meme onarımı operasyonlarında amaç memeye kendi vücut dokularınızla veya silikon protez ile yeniden hacim ve şekil kazandırmaktır. Kliniğimizde meme onarımı operasyonları genellikle iki seans olarak planlanmaktadır. Birinci seansta memenin genel cerrah tarafından boşaltılması sırasında, ikinci operasyonda yerleştirilecek olan silikon proteze uygun bir cep hazırlamak amacıyla göğüs kası altına doku genişletici yerleştirilir ve operasyon sonrası iki ay kadar düzenli aralıklarla şişirilir. İkinci seansta ise doku genişletici çıkarılır ve kalıcı silikon protez yerleştirilmesi ile meme onarımı tamamlanmış olur.

Üst Kol Estetiği

Üst kol estetiği kollardaki deri gevşekliğinin azaltılması, üst kolun daha gergin ve sıkı bir görünüme kavuşturulması tedavisini kapsar. Üst kolda gevşekliği olmayan ancak kalınlığından şikayetçi olan hastalar için en uygun tedavi liposakşındır (Lazer lipo., Vaser lipo.). Üst kolda gevşeklik mevcut ise kol iç kısmından yapılan üst kol germe operasyonu ile istenen gergin görünüm sağlanacaktır. Bu operasyon sonrası kol içinde uzun bir skar (iz) kalması kaçınılmazdır.

Bacak Estetiği

Üst bacakta biriken fazla yağlar ve elastikiyetini kaybetmiş cilt sadece estetik problemlere yol açmaz. Yürürken ve koşarken ciltte sürtünme, kızarıklık kaşıntı yapabilir, sosyal hayatı kısıtlayabilir ve kıyafet seçimlerini zorlaştırabilir. Bacaktaki yağlanmanın şiddetine göre liposakşın yeterli gelmeyebilir ve uyluk germe operasyonu uygulanabilir. Uyluk germe operasyonunda izler üst bacak iç kısmında olacaktır. Diz çevresindeki yağlanmalara ise tek başına liposakşın uygulaması oldukça fayda sağlamaktadır.

Genital Bölge Estetikleri

Genital bölge güzelleştirme operasyonları, dış büyük dudaklar (labium major), iç küçük dudaklar (labium minor) ve vajina müdahalelerini kapsar. Bu bölgede oluşan deformiteler tek başına estetik kaygılara neden olmakla kalmaz aynı zamanda sosyal hayatı kısıtlayabilir, cinsellikten tatmin olamama ve cinsel hayata yansıyan özgüven problemlerine neden olabilir. Operasyonlar hem estetik hem de fonksiyonel bir amaç taşımaktadır.

Büyük dudakların sönmesi ve sarkması tayt bikini gibi dar kıyafetlerden kaçınmaya sebep olurken, küçük dudakların gevşemesi ve uzaması iç çamaşırı seçimlerini dahi kısıtlayarak kıyafetlerle sürekli temasında hassasiyete ve tahrişe sebep olacaktır, vajenin genişlemesi ise ilişkide her iki partnerin de temas eksikliği hissetmesine neden olacaktır.

Vajinoplasti (vajenin daraltılması) ve labiyoplasti (iç ve dış dudakların estetiği) kıyafet özgürlüğü ve cinsel özgüveni sağlamakta yardımcı olacaktır.

Yağ Enjeksiyonları

Yağ enjeksiyonu vücuttaki veya yüzdeki hacim eksiklilerinin doldurulmasında hazır Hyalüronik Asit dolgularına bir alternatiftir. Hazır dolgulara oranla tercih edilmesinin nedeni, maliyetin azalması, kök hücre barındırması ve yarı yarıya kalıcı olmasıdır. Yağ enjeksiyonu cerrahi bir işlem olması nedeniyle genellikle yüksek miktardaki hacim eksikliklerinde tercih edilmektedir. Yağ enjeksiyonunda yağlar vücuttaki herhangi bir bölgeden alınabilir ancak kök hücre bakımından en zengin yağ molekülleri alt karın bölgesinde ve uyluk içinde bulunur. Alınan yağlar filtreleme işleminden sonra ince kanüller vasıtasıyla tedavi edilecek bölgeye enjekte edilir

Burun Estetiği

Burun yüzümüzdeki üç boyutlu yapısı ile dikkati en çok üzerine toplayabilen organımızdır. Günümüzde bazı uygun burunlara ip askı veya dolgu materyalleriyle geçici burun estetiklerini ameliyatsız olarak yapabilmekteyiz. Ancak burunda kalıcı ve radikal değişimler için operasyon kaçınılmazdır. Burun estetiği cerrahisi her burun şekline göre değişiklik gösterir. Burun estetiğinde ana hedef yüz hatlarınızla uyumlu, doğal bir sonuç elde etmektir. Deri kalınlığı, cilt yapısı, kıkırdak ve kemik yapısı farklılıkları göz önünde bulundurularak yapılan burun operasyonları kişiye özel sonuçlar verebilmektedir.

Kulak Estetiği

Baş ve kulak arasındaki açının olması gerekenden geniş olması kulakların ön bakıştaki belirginliğini çok arttırmaktadır. Bu durum kişinin sosyal hayatını negatif etkileyebilmekte ve genelde hastalar kulaklarını saçlarıyla gizlemeye çalışmaktadırlar. Kulak estetiği operasyonunda amacımız kulağın kafatasına yatırılması ve arada olması gereken 15-20 derecelik açının sağlanması kıvrımlı olması gerekirken düz olan kıkırdakların kıvrımlı görünümüne kazandırılmasıdır. Tüm bu işlemler kulak arka kısmından herhangi bir iz bırakmadan yapılabilmektedir.

Gıdı Estetiği

Gıdıdaki yağlanma ve gevşek deri özellikle profilden yüz kontürünün görünümünü bozar. Gıdı estetiği operasyonunda gevşemiş deri fazlası çıkarılır ve ek olarak liposakşın da uygulanır. Gıdı germe operasyonu lokal anestezi ile uygulanabilen ve oluşacak izin çene altına gizlendiği bir işlemdir. Cerrahi operasyonu tercih etmeyen ve gıdı bölgesi çok gevşek olmayan hastalar için mezoterapi yöntemleri mevcuttur. Gıdıdaki yağı parçalamak ve cildi sıkılaştırmak için yapılan mezoterapiler gıdı germe kadar kesin sonuç vermemekte ancak yağ doku birikimini bir miktar azaltabilmektedir.

Dudak Estetiği

Dudak estetiği, cerrahi olmayan estetik girişimler arasında en yaygın olan işlemlerdendir. Hyalüronik Asit dolguları dudağı dolgunlaştırmakla kalmaz; nem tutarak daha parlak görünmesini de sağlar. Medikal uygulamaların yanı sıra dudak estetiği cerrahileri arasında dudak kaldırma (Lip-lift) cerrahisi özellikle dudak burun mesafesi uzun olan ve bu nedenle dolgu uygulamalarından fayda görmeyen kişilerde bu mesafeyi kısaltarak dudağın kırmızı kısmının ortaya çıkmasına yol açmakta ve daha dolgun bir dudak görünümü sağlamaktadır.

Kaş Estetiği

Tipkı göz çevresindeki yaşlanma belirtileri gibi kaşların düşmesi de bakışlarımızın etkisini manipüle eder. Yaşlanma ve genetik faktörlerin etkisiyle desteğini kaybeden kaşlar aşağı doğru eğimlenir. Beraberinde üst göz kapağının da sarkmasıyla birlikte yorgun bir görünüme sebep olur. Kaş estetikleri arasında Cerrahi Kaş Kaldırma, Temporal Lift, İp ile Askılama ve Botox yer alır. Bu işlemlerin kombine edilmesi daha kalıcı sonuçlar alınabilmektedir.

Bişektomi

Bişektomi operasyonu ağız içinden yapılan bir kesiyle fazla yağ dokusunun çıkarılarak yanakların daha ince görünmesini hedefler. Alınan yağ yastıkçığı ortalama ceviz içi hacmindedir. Her yüze uygulanması uygun olan bir işlem değildir, yüzünün alt kısmında normalden daha fazla doluluk olan kişiler bişektomi operasyonu için uygundur.

Ben / Skar Tedavisi

Benlerin büyük çoğunluğu iyi huylu, kendini sınırlayan lezyonlardır ancak kontrol altında olmaları gerekir. Kozmetik açıdan rahatsız edici olabilen benlerin cerrahi olarak lokal anestezi ile alınması mümkündür. Benlerin cerrahi olarak alınması diğer yöntemlere kıyasla (lazer v.b. yakıcı işlemler) hem daha sağlıklı hem de tekrar oluşma riski en düşük olan yöntemdir.
Skarlar; yaralanma, travma veya operasyon gibi sebeplerle meydana gelebilir. Skarları vücudumuzdan tamamen yok etmek mümkün olamasa da cerrahi müdahale ile olabildiğince inceltmek ve küçültmek mümkündür.